You are currently viewing Dzień głośnego czytania

Dzień głośnego czytania

Dzień głośnego czytania

„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa,
jaką sobie ludzkość wymyśliła”

Wisława Szymborska

Okazji do czytania dzieciom jest wiele. Jedną z nich jest Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania, obchodzony 29 września. Właśnie ten dzień jest wspaniałą okazją do wprowadzenia najmłodszych w magiczny świat książek, opowiadań, bajek i wierszy. Celem akcji jest promowanie głośnego czytania dzieciom, nabywanie przyjemności z czytania i słuchania, a także poczucia przynależności do społeczności czytelniczej.

Święto to zostało ogłoszone w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki, w nawiązaniu do zainaugurowanej przez Fundację ABCXXI (w czerwcu 2001r.) kampanii „Cała Polska czyta dzieciom”.

Czytanie na głos ma wiele zalet, stymuluje rozwój dzieci, rozwija wyobraźnię, język i pamięć. Pozwala też rodzicom, poprzez literaturę, propagować dobre wzorce zachowań i wartości moralnych, co w przyszłości może pozwoli lepiej rozwiązywać problemy wieku nastoletniego.

Do głośnego czytania dzieciom zachęcamy przez cały rok, bo jest ono tym dla umysłu, co gimnastyka dla ciała.

Tego dnia naszym przedszkolakom czytała Pani Dyrektor, Pani Grażynka, która przygotowuje pyszne obiadki, Pani Emilka, która bawi się z nami na gimnastyce korekcyjnej oraz Pani Ania, Asia, Natalka, Ela, Bożenka. Jaś z grupy starszaków przeczytał swoim młodszym kolegom wierszyk „Okulary” Juliana Tuwima.