You are currently viewing Jesienna mandala.

Jesienna mandala.

Jesienna mandala.

,, Jesień, jesień, piękna  pora,
Bawmy  się  więc  do  wieczora.
Bawmy  jesień  długą, całą,
Z  miną  raźną, roześmianą.’’

Jesień to najpiękniejsza pora roku. Kolorowa, szeleszcząca liśćmi, spadającymi kasztanami i żołędziami. Zachęca dzieci do wielu ciekawych zabaw na świeżym powietrzu wśród ostatnich, ciepłych promieni słońca. Zbieranie kasztanów, liści, orzechów … inspiruje naszych przedszkolaków do kreatywnych zabawy, do aktywnego spędzania czasu. Dzisiaj starszaki wykorzystały dary jesieni do stworzenia w ogrodzie przedszkolnym  przepięknej, grupowej mandali. Tworzenie kompozycji przyniosło nam wiele satysfakcji i radości.

Mandala jest to rysunek, kompozycja wykonana na kole, a swoimi korzeniami sięga do tradycji hinduskiej. Jest to technika plastyczna wykorzystywana w pracy zarówno z dziećmi, jak i z dorosłymi. Tworzenie mandali ma na celu wyciszenie i uspokojenie, pomaga w skupieniu uwagi i koncentracji oraz w wyrażaniu emocji. Mandale rozwijają także kreatywność i sprawność manualną u dzieci. Jest to technika chętnie wykorzystywana w edukacji przedszkolnej i szkolnej.