You are currently viewing Dzień niezapominajki.

Dzień niezapominajki.

,,Dzień Niezapominajki’’

W środę, 17 maja, w  naszym przedszkolu  obchodziliśmy Święto Polskiej Niezapominajki. Wszystkie dzieci, aby uczcić to święto przyszły do przedszkola ubrane na niebiesko. W grupach odbyły się niecodzienne zajęcia przyrodnicze. Dzieci poznały historię powstania tego święta. Zapoznały się z wyglądem tych małych kwiatków. Wysłuchały opowiadania o Niezapominajce. Rozwiązywały ekologiczne zagadki. Inscenizowały wiersz M. Konopnickiej pt. ,,Niezapominajki’’. Bawiły się przy muzyce Batii Strauss.  Na koniec dzieci  w grupach wykonały „niezapominajkowe” prace plastyczne.

W obchody święta włączyli się też rodzice, którzy następnego dnia przynieśli do przedszkola sadzonki kwiatów, które upiększają kąciki przyrody i przedszkolny ogród, bo już część  kwiatów została posadzona na przedszkolnym rabacie. Przyniesione kwiaty przyczynią się do rozbudzenia w dzieciach szacunku i opiekuńczej postawy wobec roślin.

Od 2002 roku, zawsze 15 maja obchodzony jest „Dzień Polskiej Niezapominajki”. Jest to święto, które swoją nazwę zawdzięcza właśnie tym kwiatom. Obchody Dnia Niezapominajki zapoczątkował redaktor Programu I Polskiego Radia Andrzej Zalewski.

Święto ma podwójne znaczenie. Niezapominajka to przede wszystkim symbol pamięci. Z drugiej strony niezapominajka ma nam przypominać o walorach polskiej przyrody, o jej różnorodności oraz ochronie, którą powinniśmy ją otaczać. Celem święta jest zainteresowanie najmłodszych ekologią. Dodatkowo „nie-zapominajka” ma na celu zachowanie od zapomnienia ważnych chwil w życiu, osób, miejsc i sytuacji, lokalnych tradycji. To święto polskiej przyrody zachęca nas do pamiętania o bliskich, życzliwości i otwarcia na drugiego człowieka, dostrzeżenia go na własnym osiedlu, dzielnicy czy mieście, przypomina o istocie dbania o nasze otoczenie.

Mamy nadzieję, że to urocze Święto Niezapominajki, przyczyni się do rozbudzania w nas szacunku do przyrody i rozwijania świadomości ekologicznej, niezapominajki zawsze będą nam przypominać, jak ważne jest dbanie o przyrodę.