You are currently viewing Zajęcia dla przedszkolaków na temat pogody.

Zajęcia dla przedszkolaków na temat pogody.

• Post category:Aktualności

Zajęcia dla przedszkolaków na temat pogody.

Pogoda i klimat  – zajęcia na ten temat zostaną przeprowadzone w dla dzieci przez pracowników naukowych Zakładu Badań Klimatu Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN.

Celem zajęć jest popularyzacja nauki w ramach projektu badawczego pt. Rola parków miejskich w kształtowaniu klimatu i bioklimatu miasta, obecnie i w przyszłości – CLIMPARK, finansowanego ze środków Narodowego Centrum Nauki. Dwa rejestratory termiczno-wilgotnościowe z tego projektu są zainstalowane w ogródku naszego przedszkola.

Termin: 1 luty 2023

Każda lekcja rozpocznie się krótką prezentacją  multimedialną w Power Point o zróżnicowanej trudności w zależności od grupy wiekowej.

Zakres tematu będzie dostosowany do wieku dzieci:

Grupy 4–5-latków: czym jest pogoda, elementy pogody, a czym jest klimat (5-latki), jaka jest różnica między nimi? Różne typy pogody i klimatu. Jak ubieramy się i jakie aktywności stosujemy przy różnej pogodzie. Jakie są chmury i jaki opad jest z nimi związany.

Zabawa: śnieżynki (grupa 4-latków), kalambury – pokazywanie typów pogody (5-latki).

Grupa 6-latków: czym jest pogoda, a czym jest klimat, jaka jest różnica między nimi?  Strefy klimatyczne. Jak opisujemy pogodę (elementy pogody)? Jak ją mierzymy (sprzęt pomiarowy)? Jak badamy klimat w różnych miejscach na świecie? Jakie są chmury i co z nich pada.

Zabawa: kalambury – pokazywanie typów pogody.

Praca plastyczna (4, 5 i 6-latki) – rodzaje chmur.