You are currently viewing Przybliżamy temat niepełnosprawności.

Przybliżamy temat niepełnosprawności.

Przybliżamy temat niepełnosprawności.

Dnia  09.02.2023 nasze przedszkole odwiedzili przedstawiciele Fundacji Towarzystwa Przyjaciół Szalonego Wózkowicza – pan Marek Sołtys wraz ze swoim asystentem.

Celem spotkania było zaznajomienie dzieci z różnymi rodzajami niepełnosprawności, oraz sposobami radzenia sobie z nią, oraz pomocy, jaką mogą pozyskać.

Spotkanie było wyjątkowe pod każdym względem: prowadzący bardzo szybko nawiązali kontakt z dziećmi, które słuchały i przypatrywały się z niezwykłą uwagą.

Nadzwyczajnym przeżyciem była dla nich możliwość zmierzenia się z sytuacją, w której osoby niepełnosprawne znajdują się codziennie: z zasłoniętymi oczami, za pomocą laski trzeba było przemierzyć pewien dystans z przeszkodami, czy pokonać je prowadząc kolegę na wózku.

Nasi goście opowiadali o tym, jak osoby niepełnosprawne doświadczają trudów codzienności: bariery architektoniczne, elementy infrastruktury znajdujące się poza polem widzenia, itp.

Dzieci poznały także sposoby udzielania pomocy osobom z niepełnosprawnością: wózki, laski, aparaty słuchowe, podnośniki, a także obecność psa – asystenta.

W podziękowaniu za tak pouczającą wizytę dzieci przekazały Szalonemu wózkowiczowi – panu Markowi upominek – kolorowe serce z napisem „Miłość i wdzięczność”.

A oto kilka wypowiedzi samych przedszkolaków:

„Podobało mi się, jak piesek pomagał panu kupować.” – Marysia

„Chodziłem w takich okularach i nic nie widziałem, ale jak dzieci mówiły, to wiedziałem, gdzie są.” – Hubert

„Podobało mi się, że pieski to są super zwierzaki, że dużo potrafią i pomagają panom na wózku” – Julka

„Fajnie było, jak woziliśmy dzieci na wózku i wjeżdżaliśmy na takie sztuczne schodki i zjeżdżalnie” – Ada

Mamy nadzieję na kolejne spotkania, bo takiej wiedzy – nigdy dość.

Koordynator wydarzenia: Natalia Tesz- Jopek