Regulamin Przedszkola nr 164
Podstawa prawna:
1.Ustawa o Systemie Oświaty z dnia 7 września 1991 r.
2. Konwencja Praw Dziecka.
3. Statut Przedszkola.
- Do przedszkola przyjmowane są dzieci w wieku od 3 do 6 lat, a w wyjątkowych przypadkach dzieci 2,5 letnie.
- Rekrutacja dzieci na nowy rok szkolny odbywa się zgodnie z wytycznymi Biura Edukacji podawanymi do publicznej wiadomości
- Przedszkole jest czynne od poniedziałku do piątku w godz. 7.00 – 17.00.
- Organizację pracy w ciągu dnia określa ramowy rozkład dnia. Szczegółowe zasady organizacji przedszkola reguluje Statut Przedszkola, dostępny na stronie Internetowej przedszkola.
- Rodzice zobowiązani są do przyprowadzania dzieci do godz. 8.30 i odbierania do godz. 17:00.
- Dziecko musi być przyprowadzone do budynku przedszkola i oddane pod opiekę nauczyciela, w każdym innym przypadku przedszkole nie przejmuje odpowiedzialności za dzieci.
- W przypadku nieobecności nauczyciela (np. z powodu zwolnienia lekarskiego) dyrektor przedszkola może zlecić pracę dydaktyczno – wychowawczą i opiekuńczą innemu nauczycielowi w ramach zastępstwa lub grupę połączyć z innym oddziałem.
- Dzieci z przedszkola mogą odbierać wyłącznie rodzice, opiekunowie prawni, osoby upoważnione na piśmie.
- Rodzice zobowiązani są do niezwłocznego poinformowania nauczycieli wychowawców o zmianie telefonów kontaktowych, adresu zamieszkania dziecka.
- Dzieci nie będą wydawane osobom nietrzeźwym.
- Spóźnienie lub nieobecność dziecka do przedszkola należy zgłosić telefonicznie do godz. 8.30.
- Nieodebranie dziecka do godziny 17.00, przy jednoczesnym braku kontaktu z rodzicami, osobami upoważnionymi, skutkuje zawiadomieniem właściwych organów policji.
- Odbiór dziecka zgłaszamy poprzez domofon znajdujący się przy drzwiach wejściowych do przedszkola.
- W przedszkolu obowiązują zasady bezpieczeństwa i higieny, w związku z tym rodzice tylko w określonych sytuacjach wchodzą do sal, w których przebywają dzieci.
- Do przedszkola może uczęszczać jedynie zdrowe dziecko. W przypadku wątpliwości co do stanu zdrowia dziecka, nauczyciel może zażądać zaświadczenia lekarskiego.
- W przypadku choroby zakaźnej, zatrucia pokarmowego dziecka , Rodzice zobowiązani są do niezwłocznego zawiadomienia nauczycielki lub dyrektora przedszkola.
- Po przebyciu choroby rodzice dostarczają nauczycielce zaświadczenie lekarskie o możliwości przebywania dziecka w grupie.
- W przedszkolu nie wolno podawać dziecku jakichkolwiek leków. Rodzice dzieci alergicznych zobowiązani są przynieść od lekarza zaświadczenie.
- Na dwór wychodzą wszystkie dzieci. Nie ma możliwości na życzenie Rodziców pozostawienia dziecka w tym czasie w przedszkolu.
- Rodzice zobowiązani są do regularnej opłat za żywienie dziecka w przedszkolu w terminie do 10 każdego miesiąca.
- Wszystkie zmiany w korzystaniu z przedszkola powinny być zgłaszane na piśmie do dyrektora ,nauczyciela lub kierownika gospodarczego przed rozpoczęciem następnego miesiąca którego ma dotyczyć zmiana.
- O rezygnacji z uczęszczania Dziecka do przedszkola, Rodzice (prawni opiekunowie) mają obowiązek poinformować na piśmie dyrektora przedszkola w miesiącu poprzedzającym rezygnację. Zaprzestanie naliczania odpłatności za przedszkole następuje z nowym miesiącem.
- Organem reprezentującym rodziców w przedszkolu jest Rada Rodziców pracująca w oparciu o Regulamin Rady Rodziców.
- Przedszkole realizuje zadania wychowawczo – dydaktyczne i opiekuńcze we współpracy z rodzicami (opiekunami), organizacjami społecznymi oraz instytucjami kulturalno – oświatowymi.
- Rodzice i nauczyciele są zobowiązani współpracować ze sobą w celu skutecznego oddziaływania wychowawczego na dziecko i określenia drogi jego indywidualnego rozwoju.
- Rodzice dziecka podlegającemu obowiązkowi rocznego przygotowania do przedszkola są zobowiązani dopełnić czynności związanych ze zgłoszeniem dziecka do przedszkola lub oddziału przedszkolnego przy szkole podstawowej oraz zapewnić regularne uczęszczanie.
- Ze względu na prowadzone w przedszkolu codzienne zajęcia ruchowe i bezpieczeństwo dzieci, zabrania się zakładania dzieciom biżuterii, a w szczególności kolczyków, łańcuszków, wisiorków. bransoletek, pierścionków itp.
- Rodzice i osoby pełniące rolę opiekunów umożliwiają dziecku samodzielne rozbieranie i ubieranie się /bez pośpieszania dziecka/. Ubiór dziecka powinien być wygodny, praktyczny, bezpieczny i dostosowany do warunków atmosferycznych.
- Przedszkole realizuje zadania opiekuńcze w zakresie niesienia dzieciom pomocy psychologicznej, pedagogicznej w formie specjalistycznych zajęć logopedycznych, zajęć korygująco – wspierających za zgodą Rodziców.
- Przedszkole współpracuje z poradnią psychologiczno-pedagogiczną zapewniając w miarę potrzeb specjalistyczną konsultację i pomocna odrębnych zasadach.
- Informacji o dziecku udzielają tylko nauczyciele pracujący w grupie, specjaliści lub dyrektor przedszkola.
- Wszelkie sprawy dotyczące pracy wychowawczo-dydaktycznej rodzice powinni kierować w pierwszej kolejności do nauczycieli wychowawców.
- Wnioski dotyczące działalności placówki oraz pracy nauczycieli i pozostałego personelu należy kierować do dyrektora przedszkola.
- Przedszkole nie ponosi odpowiedzialności za zabawki i wartościowe rzeczy przynoszone przez dzieci do przedszkola lub pozostawione w szatni.
Wprowadzono zarządzeniem Dyrektora P164 nr 9/2016 z dnia 04 stycznia 2016 r. i zapoznano Radę Pedagogiczną dnia 04 stycznia 2016 r. Aktualizacja przepisów na posiedzeniu Rady Pedagogicznej w dniu 31 sierpień 2020r.